• Design

Czym jest Design System i dlaczego warto w niego zainwestować?

Co to jest Design System?

Design System jest zbiorem wytycznych oraz zasad dotyczących tworzenia i działania rozwiązań cyfrowych (np. stosowanych na stronach www). Opisuje ramy wizualne i sposób działania poszczególnych elementów interfejsu, określając kierunek rozwoju ale też i ograniczenia, pomagające w zachowaniu spójności i jednolitego wyglądu na strony, aplikacji lub sklepu internetowego.

Inwestowanie w Design System na stronie internetowej ma wiele korzyści, m.in. są to:

  • Efektywność projektowania - Posiadanie zestawu gotowych komponentów i zasad projektowania przyspiesza proces projektowania nowych podstron lub funkcji. Projektanci i deweloperzy nie muszą za każdym razem wynajdywać koła od nowa, co może zaoszczędzić wiele czasu i zasobów.
  • Łatwiejsza skalowalność - Design system ułatwia i przyśpiesza rozbudowę strony internetowej. Dzięki zdefiniowanym elementom interfejsu, elastycznym komponentom i wytycznym, można łatwo budować nowe sekcje, strony lub funkcje, zachowując spójność wizualną interfejsu.
  • Zwiększenie zaangażowania użytkowników - Przemyślane projektowanie jest kluczowe dla zwiększenia zaangażowania użytkowników. Design system może zawierać najlepsze praktyki dotyczące nawigacji, czytelności i interakcji, co przekłada się na lepsze doświadczenia użytkowników.
  • Zmniejszenie ryzyka popełniania błędów - Design system to narzędzie, które ułatwia współpracę między różnymi członkami zespołu projektowego. Projektanci, deweloperzy i testerzy mogą korzystać z tych samych zasobów, co minimalizuje ryzyko błędów i nieporozumień.
  • Spójność wizualna - Design system pomaga utrzymać spójny wygląd i styl na całej stronie internetowej. To oznacza, że wszystkie elementy, takie jak kolory, czcionki, ikony i komponenty, są zgodne ze sobą. Dzięki temu użytkownicy łatwiej odnajdują się na stronie, szybciej uczą się obsługi systemu, a cała witryna wygląda profesjonalnie.
  • Oszczędność czasu i kosztów - Chociaż początkowy nakład na stworzenie design systemu może być znaczący, długoterminowo przyniesie oszczędności czasu i kosztów, zwłaszcza gdy planujemy dalszy rozwój strony/sklepu po jej wdrożeniu.

Kiedy warto budować własny design system?

Jeśli prowadzisz stronę internetową, sklep lub aplikację którą planujesz rozwijać np. dodając kolejne podstrony, wprowadzając nowe typy treści lub nowe funkcjonalności, warto przed pracami uzbroić się w odpowiednio zaprojektowany Design System. Korzystając z biblioteki gotowych elementów oraz zasad i wytycznych, zespół projektantów i programistów zdecydowanie szybciej przeprowadzi prace, a końcowy efekt będzie spójny z dotychczasowym działaniem i wyglądem strony.

Udostępnij:

Potrzebujesz naszej pomocy lub wyceny projektu?

Skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji

Skontaktuj się z nami

-/ Nasi klienci

Poznaj firmy które nam zaufały

Brand logoBrand logoBrand logoBrand logoBrand logoBrand logoBrand logoBrand logoBrand logoBrand logoBrand logoBrand logo